субота, 26 вересня 2015 р.

Морфологія. Загальна характеристика частин мови.

Конспект уроку української мови у 6 класі
 
Тема уроку: Морфологія.  Загальна  характеристика частин мови.
Мета уроку: дати загальну характеристику частин мови, формувати вміння розрізняти самостійні й службові частини мови, вирізняти різні частини мови у реченнях, визначати їх синтаксичну роль; розвивати увагу, спостережливість, логічне мислення, культуру усного й писемного мовлення; виховувати любов до рідного слова.
Тип уроку: урок поглиблення, систематизації та узагальнення вивченого.
Обладнання: таблиця частин мови.
 
Хід уроку
 
І. Організаційний момент.
ІІ. Евристична бесіда:
-         який розділ мовознавчої науки ми закінчили вивчати?
-         що він вивчає?
-         а які інші розділи ми вивчали у 5 класі?
-         що вони вивчають?
ІІІ. Слово вчителя.
            Сьогодні ми розпочинаємо вивчення великого розділу мовознавчої науки. Він називається «Морфологія». Цей розділ ми будемо вивчати у 6 і 7 класах. І вивчає він частини мови.
(Учні записують тему уроку).
ІV. Бесіда (актуалізація опорних знань учнів):
-         чи знайомилися ви з частинами мови у початкових класах?
-         які частини мови вам відомі?
V. Вивчення нового матеріалу.
       1. Учитель: український письменник Дмитро Білоус написав чудовий вірш про частини мови, про походження їх назв. Отож познайомимося з цим віршем. Будьте уважні. (Учитель читає вірш Д.Білоуса «Злитки золоті»). 
 
ЗЛИТКИ ЗОЛОТI
 
   Чи ти задумувавсь, вiдкiль отi
   у нашiй мовi злитки золотi?
   Як намистини, диво калинове -
   частини мови!
 
   Який спiвець, поет, який письменник
   уперше слово вигадав - iменник?
   Iменник! Вiн узяв собi на плечi
   велике дiло - визначати речi, -
   iм'я, найменування i наймення:
   робота. Бiль. I радiсть. I натхнення.
 
   Ну а вiзьмiмо назву - дiєслово,
   само пiдказує, що дiє слово!
   Ще й прикладу на нього не навiв,
   а вже до пiвдесятка дiєслiв!
 
   Прикметник дасть iменнику-предмету
   якусь його ознаку чи прикмету.
 
   Числiвник може визначить тобi
   число речей, порядок при лiчбi.
 
   А поспитай звичайного займенника,
   за кого вiн у мовi? За iменника!
 
   (Хоч може цей наш скромний посередник
   замiнювать числiвник i прикметник.)
 
   Прислiвник звик, незмiнюваний в мовi,
   ознаки рiзнi виражать при словi.
 
   Сполучник каже: скромну роль я маю,
   але слова я в мовi сполучаю.
 
   I частка мовить: слово я службове,
   але людинi чесно я служу.
   I, будьте певнi, в iнтересах мови
   i так i нi де треба я скажу.
 
   А вигук може пролунать, як дзвiн,
   у мовi, мабуть, найщирiший вiн!
 
   "Ура! - гукнеш ти друзям неодмiнно. -
   Сьогоднi з мови я дiстав "вiдмiнно"!"
 
   Частини мови! Назви наче й звичнi,
   полюбиш їх - красивi, поетичнi!
 
   "Вiдмiнно" заслужив ти. Знав - чудово.
   Це за любов найвища з нагород.
 
   Хто ж так назвав оцi частини мови?
   Назвали вченi.
   Й пiдхопив народ!
 
            Чому частини мови названі тут «золотими злитками»?
 
       2. Учитель: а тепер розгляньте таблицю «Частини мови».
Бесіда за таблицею:
-         скільки частин мови є у нашій мові?
-         на які групи вони поділяються?
-         які частини мови належать до самостійних?
-         а які до службових?
          
3.     Самостійна робота учнів із правилами.
Учитель: що нового про частини мови дізнались ви з прочитаного?
            ( а) спільні ознаки частин мови:
-         загальне значення;
-         морфологічні ознаки (граматичне значення);
-         синтаксична роль у реченні.
       б) самостійні частини мови мають лексичне і граматичне значення, є членами речення;
       в) службові частини мови не відповідають на питання, не є членами речення, не мають лексичного  значення).
 
4.     Виконання вправи 115 (с.69, 1 речення 2 абзацу і 1речення 
3 абзацу) усно.
            Відшукати у тексті самостійні і службові частини мови, назвати їх (по можливості), поставити питання.
            Записати речення, зробити синтаксичний розбір.
Народна пісня звучала вільно, гордо.
З’ясувати лексичне і граматичне значення слова «пісня».
 
VI. Виконання вправ на закріплення вивченого.
1.     Які частини мови вживаємо ми найчастіше? З чим це пов’язано?
(Якщо учням важко відповісти на поставлене питання, доцільно звернути увагу на правило про найуживаніші слова у мові).
 
Відгадати  загадку: 
 
Він є у кожного
У всіх він є, ось подивись – 
Старе, мале чи юне.
Та кепсько, коли хтось кудись
Його без діла суне.
           Що це таке? (Ніс).
-         Якою частиною мови може бути слово «ніс»?
-         Як називаються слова, що однаково звучать, але мають різне лексичне значення?
Завдання: скласти 2 речення із словом «ніс» - іменником і дієсловом. Назвати в них частини мови.
 
2.     Послухайте ще одну загадку:
 Класна загадка
Іще одна загадочка для вас:
Прикметник означа найвищий клас,
Споріднений з іменником співзвучним.
Лиш й на к  в кінці змініть і враз
Ви познайомитесь з маленьким учнем, 
Який не ходить ще і в другий клас…
      Який прикметник і який іменник? 
      (Першокласний і першокласник).
 
3.     Вибірковий диктант.
Завдання:
 І група – випис. іменники;
ІІ група – випис. прикметники;
ІІІ група – випис. службові частини мови.
           
           Чарівний розмай
Не бачили, щоб жовкнув він,
зелений і взимі,
улітку рясно стелиться
низенько до землі;
цупкі зелені хрещики
на кінчику стебла
і синій цвіт, і цілий світ,
і океан тепла.
Хто він? (Барвінок)
І гр. – землі, хрещики, кінчику, стебла, цвіт, світ, океан, тепла;
ІІ гр. – зелений, цупкі, зелені, синій, цілий;
ІІІ гр. – не, щоб, і, до, на, і.

Усно: назвати наявні в тексті дієслова, поставити до них питання
(бачили, жовкнув, стелиться).

4.     Прочитати написану на дошці загадку. Розставити потрібні розділові знаки, назвати службові частини мови.

Займенники-псувачі
Якщо до жарту ви готові,
назвіть, кмітливі дітлахи,
ті два займенники у мові,
що можуть зіпсувать шляхи. (Я – ми).
         Або:

Мудрий порадник
Завждú можу стати в пригоді,
моїх вам порад не злічить,
і кажуть про мене в народі:
«Мовчить, а сто дурнів навчить». (Книга).

5.     Робота в групах. Відгадати загадку, визначити частини мови.
І гр. І стала… цифрою
         Летіла птиця на морозі,
         над хатами зимовим днем;
         згубила літеру в дорозі
і стала… цифрою з нулем. (Сорока, сорок).

ІІ гр.  Злита з хвостиком ця крапка,
         невелика, власне, лапка.
         Робить паузу, всім знайома.
         Як вона зоветься?  (Кома).
        
ІІІ гр. В землю закидалося,
під сонцем гойдалося,
в печі гартувалося,
запашним виймалося,
нам з вами дісталося.  (Хліб).

Додаткове завдання:
         Назва ріки
До країни знань ішов мандрíвник
і зустрів цікаві складники:
поєднались префікс і числівник
і зробились назвою ріки.  (Прип’ять).

VІІ. Закріплення вивченого.
1. Скласти речення з поданих слів (робота з деформованим текстом). Визначити частини мови.
         Б’ють, слово, з, пісня, й, джерела, рідного. (Слово й пісня з рідного б’ють джерела).

2. Побудуйте складне речення.
         Обрій, за, стежина, кликала, шлях, у, переросла, вона.
(За обрій кликала стежина, вона у шлях переросла).
Додатково: назвати синоніми до слова «шлях».

VІІІ. Домашнє завдання:
вивчити правило і таблицю, вправа 119(визначити самостійні частини мови у тексті).
         За вибором – скласти невелику казку про іменник.































Немає коментарів:

Дописати коментар